[spoiler]

پلاگین

[/spoiler] زنده: انتخابات پارلمانی نروژ - زیر آسمان نروژ
X
تبلیغات
رایتل
دوشنبه 18 شهریور‌ماه سال 1392 @ 22:00

زنده: انتخابات پارلمانی نروژ

زیرآسمان نروژ: انتخابات پارلمانی نروژ در سال 2013 میلادی دیروز و امروز در سرتاسر کشور برگزار شد.احزاب دست راستی نروژ که با وعده کاهش مالیات ها،خصوصی سازی و کوچک سازی دولت به صحنه انتخابات قدم گذاشتند آمدند تا در انتخابات پارلمانی نروژ پیروز میدان باشند.آنطور که نظرسنجی های پیش از انتخابات هم نشان داده است،این انتخابات به احتمال زیاد پایانی است بر فعالیت هشت ساله دولت "ینس استولتنبرگ" نخست وزیر فعلی نروژ که اگر این اتفاق بیافتد به منزله ی چرخش قدرت از جناح حزب حاکم کارگر به جناح راست میانه خواهد بود.جناح راست میانه دولت حاکم فعلی را متهم به هدر دادن فرصت های اقتصادی کرده است.نماینده این حزب،خانم" ارنا سولبرگ Erna Solberg" نامزد محافظه کاری است که دو بار تاکنون ناکام مانده اما اینبار امید به پیروزی دارد.او را در نروژ با بانوی آهنین"مارگارت تاچر" مقایسه می کنند و در این انتخابات رقیب سرسخت نخست وزیر فعلی نروژ محسوب می شده است.

به نظر می‌رسد تنها خطری که خانم سولبرگ را تهدید می‌کند،حضور حزب"پیشرفت FRP" -حزبی که خواستار اتخاذ سیاستهای سخت گیرانه تری در قبال مسئله مهاجرت است- و همچنین دو حزب کوچک راست میانه،یعنی "دموکرات مسیحی" و "لیبرال" ها در ائتلاف رقیب است که می‌تواند به راندن دیگر متحدان و از دست رفتن اکثریت منجر شود.حضور مردم نروژ در انتخابات امسال، طی ۳۰ سال گذشته بی سابقه گزارش شده است.در این انتخابات سه میلیون و ششصد و چهل هزار نروژی واجد شرایط رأی دادن بودند که بیش از  842هزار نفر از آنها در رأی گیری پیش از موعد روز یکشنبه شرکت کردند.این انتخابات هر چهارسال یکبار برگزار می شود.

نتایج نهایی انتخابات پارلمانی نروژ تا ساعاتی دیگر رسما اعلام خواهد شد.شما می توانید نتایج رای گیری را بصورت "زنده" از پیوند زیر دنبال کنید:

http://www.vg.no/spesial/2013/valg/ntb/?storting


همچنین نتایج زنده رای گیری در مناطق مختلف نروژ را هم می توانید در پیوند زیر مشاهده کنید:

http://valg.nrk.no/valg2013/valgresultat


منبع:

یورونیوز فارسی


نگارش،تهیه و تنظیم: علی مهدی پور


*درصورتی که قصد لینک این صفحه را دارید،از نوار تولبار بالای صفحه به کل مطلب لینک کنید.لطفا مطالب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ کپی رایت در ایران کمک کنیم.

نظرات (1)
عثمان جهانی ||
یکشنبه 11 خرداد‌ماه سال 1393 ساعت 01:36
به اعتقاد من، تنها خصلت شاید خوب و یا شاید بدی که مردم کشورهای اسکاندیناوی بویژه مردم کشور نروژ دارند، این است که بسیار کور کورانه به مسائل داخلی کشورشان مینگرند و به همین سبب بسیار خود خواهانه و نژاد پرستانه و محافظه کارانه و ساده اندیشانه به کل سیستم حکومتیشان از هر گروهی که باشد چپ یا راست ، در همه شرایط اعتماد کامل دارند.
چندین سال بود که حزب بورژوازی به نام کارگران نروژ به رهبری ینس ستولتنبرگ بر این مردم گیج حکومت میکرد و به اشکال مختلف حقوق کارگران و زحمتکشان را زیر پا نهاده و بی رحمانه در هر مقطعی به شکلی و با توجیهی غیر منطقی حقوق حقه بازنشستگان، کودکان و بویژه سالمندان را از آنان پس میگرفت و کسی هم نق نمیزد، گاها به سناریوی موضوع مناظره تلویزیونی کشیده میشد تا توجیه گردد و بس. در این سالها و قبل از اقدام وحشیانه و کم نظیر تروریستی ، افراطی تروریست نوروژی آندرس بریویک در سال ٢٠١١، ظاهرا حزب چپ کارگران نروژ همیشه پیش بود و طرفداران بیشتری داشت .
حزب کارگران و دولت و همه دستگاهش خود مستقیما مورد هدف بریویک قرار گرفت و این حزب و دولتش قربانی ترور شدند، به همین سبب اکثریت قریب به اتفاق مردم نروژ با دولت ینس ستولتنبرگ پیمان تازه کردند که بیش از پیش از دولت موجود حمایت خواهند کرد.
در آن دوران تصادفا آمار طرفداران حزب چپ کارگران بسیار بالا ت ر رفت و همه قراین و شواهد و دلایل نشان میداد که آن حزب برای سالیان دراز بر مسند قدرت خواهند ما ند و منطق هم همین را میگفت.
چگونه و کدام منطق میپزیرد که بدون افتادن اتفاق خاصی پس از ترور، تنها در مدت چند ماه آنقدر وسیع رای مردم عوض شود ؟
کی ؟ کجا ؟ و کدام سازمان اروپایی و یا نروژی بر انتخابات نظارت داشته و صحت آن را تایید کرده است؟
تا باور کنیم انتخابات و رای مردم حکومت را عوض کرده ؟
نه، نه عزیزان : دمکراسی در این کشور تنها یک ادعای پوچ و بی اساس است و این حکومت جدید تنها با یک زد و بند سیاسی از بالا و برای ارضای بریویک نژاد پرست افراطی و طرفداران بر مردم تحمیل شده و بس !
اکنون هم میبینیم که مقدم ترین اقدام این حکومت عملا دستگیری و اخراج وحشیانه پناه جویان و پناهندگان در دستور کارش قرار گرفته و دیگر امور مملکتی به کلی فراموش شده، چرا که این خواست و تهدید و دستور بریویک آدم کش و خونخوار و طرفدارانش بود !
هیچ منطق و مدرکی برای اثبات عکس این وجود ندارد !
پس تمام این داستانها و دروغ پردازیها و آمارها و نمودارها ساختگی است و نمایشی بیش نیست !
باور کنید مسئله هیچ پیچیده نیست و هر بقال سر کوچه ای با چرتکه اش میتواند ثابت کند که حکومت افراطی دست راستی ضد خارجی جدید نروژ با اردنگی بریویک سر کار آمده و بسسسسسسسسس!
امتیاز: 2 1
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به زیر آسمان نروژ می باشد