[spoiler]

پلاگین

[/spoiler] زنگ خطر برای کشوری که بر روی نفت خوابیده است - زیر آسمان نروژ
X
تبلیغات
رایتل
شنبه 24 فروردین‌ماه سال 1392 @ 11:19

زنگ خطر برای کشوری که بر روی نفت خوابیده است


زیر آسمان نروژ:
ثروت نفتی مدل خاورمیانه ای در ترکیب با مدل زندگی رفاهی و سخاوتمندانه کشورهای شمال اروپا به آرامی در حال فشردن گلوگاه اقتصاد نروژ و تهدید یکی از بزرگترین اقتصادهای موفق اروپاست.رشد اقتصادی قدرتمند با داشتن بیش از 100 هزاردلار تولید ناخالص داخلی(GDP) و 700 میلیارد دلار ذخیره ارزی یا بعبارتی 140 هزاردلار ثروت اندوخته شده برای هر مرد،زن و فرزند که در کشور تنها 5 میلیونی نروژ زندگی می کند در ظاهر داستان نروژ را به نقطه ی حسادت دنیا مبدل کرده است اما اینها همه ی داستان نیست!

درآمد بیشتر،میل به کار کمتر!
پس از کشف نفت در دهه هفتاد میلادی در دریای شمال و توسعه اقتصادی چشمگیر نروژی ها و افزایش قابل توجه سطح رفاهی مردم در نروژ،اینک گرایش نروژی ها به داشتن زندگی های لوکس و تجملی،تمایل به گذران وقت بیشتر با خانواده و رفتن به مسافرت و تعطیلات در هر فرصت ممکن موجب شده است که میزان ساعات کاری در این کشور از هر زمانی کمتر و کمتر شود.

از سال 2000 میلادی به بعد،میزان حقوقها و دستمزدها در نروژ 63 درصد رشد داشته است که این میزان 6 برابر آلمان یا سوئد است. افزایش میزان درآمد مردم در نروژ و در نتیجه افزایش فراوانی ها و رفاه اجتماعی موجب شده است که امروزه مردم به جای اینکه مثل سابق عصرهای آخرین روز کاری یعنی عصرهای جمعه دست از کار بکشند و برای تعطیلات آخر هفته به مسافرت بروند،عصرهای روز پنجشنبه را برای این کار انتخاب کنند و با کاهش ساعات کاری خود زمان بیشتری را برای تفریح و مسافرت در خانه ها یا کابین های شخصی شان در کوهستان و در کنار ساحل دریا بگذرانند.
Elise Bakke که 36 سال دارد و در یکی از بزرگترین شرکتهای مخابراتی نروژ کار می کند به تازگی ساعات کاری روزانه اش را به 6 ساعت کاهش داده است. وی در رابطه با دلیل کاهش ساعات کاری اش می گوید: "چرا باید بیشتر کار کنم وقتی مجبور نیستم؟! ما پول کافی برای زندگی به سبک نروژی در اختیار داریم. می توانیم به کابین هایمان برویم.اسکی کنیم،دوچرخه سواری کنیم و اوقات  خوشی را با خانواده و فرزندانمان بگذرانیم."

بر اساس آمار و از سال 1974 میلادی تاکنون،میزان ساعات کاری کارمندان تمام وقت در نروژ 270 ساعت در سال کاهش یافته است.این در حالیست که دولت نروژ اخیرا هشدار داده است که اگر ساعات کاری در نروژ 10 درصد اضافه نشود،دولت به زودی مجبور خواهد شد از بودجه ذخیره اش برای جبران هزینه ها استفاده نماید. بانک مرکزی نروژ هم چند وقت پیش اعلام کرده بود که سبک رفاه طلبانه زندگی مردم را تشویق کرده است که محل کارشان را زودتر از پیش ترک کنند.

 
صنعت نفت نروژ و چالش های روبرو

عمده فعالیت های اقتصادی در نروژ مدیون صنعت نفت و گاز کشور است.در نروژ تقریبا تولید داخلی راکد است و فعالیت تولیدی آنچنانی انجام نمی شود. عمده هزینه های جاری کشور از طریق دریافت مالیات از مردم تامین می شود و بخش عمده ای از درآمدهای اقتصاد نفتی کشور صرف سرمایه گذاری های نفتی خارجی شده و بخشی نیز در صندوق ارزی کشور برای روزهای سخت آینده ذخیره سازی می شود.

یکی از چالش های مهم صنعت نفت و گاز نروژ،کمبود نیروهای کاری متخصص برای فعالیت های اجرایی و طراحی و توسعه پروژه های نفت و گازی ست. شرکت Aker Solutions که یکی از بزرگترین شرکتهای خدمات نفتی ملی نروژ است اعلام کرده است که امسال 4000 مهندس را استخدام خواهد کرد اما تنها یک سوم این تعداد از مهندسین نروژی هستند و مابقی نیروهای انسانی موردنیاز بایستی از طریق مراکز و دفاتر فنی این شرکت در کوالالامپور،لندن و بمبئی هند تامین شوند. مطالعات دولتی نشان می دهد که این کشور تا سال 2016 میلادی با کمبود 6000 مهندس برای توسعه صنعت نفت و گاز خود مواجه خواهد بود.

یکی دیگر از چالش های روبرو، سطح بالای هزینه های جاری پروژه ها در نروژ در قیاس با انجام آن در خارج از نروژ و از طریق شرکتهای خارجی ست. شرکت Kværner که یکی از بزرگترین سازنده های سازه های نفتی در نروژ است به تازگی بخاطر بالا بودن میزان پیشنهاد قراردادش،پروژه را به شرکت کره ای Daewoo باخت و البته این تنها یک نمونه است. یکی از مدیران اجرایی این شرکت می گوید: " هزینه های نروژ چالش روبروی ماست. حتی کیفیت بالای کار ما هم نمی تواند جبران تفاوت قیمتها را بکند. هزینه های اجرایی ما بین 7 تا 15 درصد بالاتر از شرکتهای رقیب ماست."

هزینه های جاری بالا تنها به صنعت نفت و گاز نروژ محدود نمی شود. اخیرا یک شرکت هوایپمایی نروژی هم بخاطر کاهش هزینه ها تهدید کرده است که ناوگان خود را به تایلند بفرستد و از خدمه ی آسیایی برای پروازهایش استفاده کند.البته این تنها نروژ نیست که با این چالش ها روبرو می شود. صنعت معدن در استرالیا نیز 150 سال اقتصاد این کشور را تحت تاثیر خود قرار داده بود. حقوقها و دستمزدها در آن دوران به شدت افزایش یافته بود و با افزایش ثروت مردم در حدود 30 سال ساعات کاری با روند کاهشی روبرو بود اما حتی در حال حاضر متوسط ساعات کاری در استرالیا 19 درصد از متوسط ساعات کاری در نروژ بیشتر است و این در حالیست که صنعت نفت در نروژ یک پنجم اقتصاد این کشور را شامل می شود در حالیکه صنعت معدن در استرالیا یک چهارم درآمد را برای کشور به همراه دارد.

مهاجرت
نروژ هر ساله بطور متوسط در حدود پنجاه هزار مهاجر را می پذیرد اما به گفته ی مسئولین امور مهاجرت و کارشناسان امور اقتصادی نروژ، نروژ در حال پذیرش نسل اشتباهی از مهاجرین به این کشور است.به گفته ی آنها،مهاجرت تاکنون کمک زیادی به تولید و باروری اقتصادی در نروژ نکرده است و نروژ کماکان در جذب نیروهای کاری متخصص و کارآزموده به این کشور در قیاس با کشورهای رقیب توانایی رقابت ندارد.این در حالیست که نروژ به نیروهای کاری با تخصص کم حقوق و مزایای بیشتری در قیاس با متوسط نرخ حقوق در اروپا می پردازد اما به افرادی که دارای تخصص ها و تحصیلات بالا هستند،حقوق و مزایایی در سطح استاندارد بین المللی پرداخت می کند.این امر موجب می شود که نیروهایی که مهارت و تخصص بالایی دارند به کشورهای مهاجر پذیر با شرایط زندگی و درآمدی بهتر مهاجرت کنند.

اگر چه نروژ در حال حاضر دارای یکی از موفق ترین اقتصادهای دنیاست و دارای بودجه ای مازاد بر نیاز که 12 درصد تولید ناخالص داخلی کشور را تشکیل می دهد می باشد و می تواند از عهده هر بحران اقتصادی در کشور و حتی در دنیا برآید اما نباید از این نکته هم غافل ماند که اگر روزی تعادل موجود  امروزی بین مزایای زندگی شغلی و عدم وجود تبعیض درآمدی چشمگیر بین سطوح مختلف مردم بهم بخورد،نروژ به سرنوشت سوئدی ها در دهه ی 1990 میلادی دچار خواهند شد که بموجب آن تمامی بودجه ی مازاد کشور آب شد و از دست رفت.امروزه تعداد زیادی از سوئدی ها برای کار و درآمد بیشتر به کشور همسایه خود یعنی به کشور نروژ کوچ می کنند.پی نوشت:
این نوشته برداشتی آزاد از مقاله ی سایت FoxBusiness با عنوان

Analysis: Sitting on too much money, Norway risks going off course

می باشد.شما می توانید نسخه ی اصل این مقاله ی تحلیلی را در اینجا مطالعه نمایید.
و با سپاس از آقای علی تهرانی برای ارسال لینک این مقاله


برگردان،نگارش،تهیه و تنظیم: علی مهدی پور

*درصورتی که قصد لینک این صفحه را دارید،از نوار تولبار بالای صفحه به کل مطلب لینک کنید.لطفا مطالب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ کپی رایت در ایران کمک کنیم.

نظرات (6)
بابک اسماعیلی ||
شنبه 24 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 17:33
نویسنده ی مقاله نه بر اساس امار و ارقام که بر اساس روایت های تک نفره نتیجه گیری کرده است .

این که یک نفر 6 ساعت در روز کار می کند به همه تعمیم داده شده است .

اینکه انسان ها فرصتی برای بودن با خانواده داشته باشند تفریح کنند تهدید یک جامعه نیست بلکه شاید فرصت های خلاقیت را مهیا می کند .

شاید تفاوت سوسیال دموکرات ها با سرمایه دارها در کشور داری همین نکته ها باشد .

به نظرم می شود از منظر دیگر هم به مواردی که نویسنده ی محترم نوشته است نگاه کرد .امتیاز: 0 1
majid ||
دوشنبه 26 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 15:13
باید دید که اطلاعات و آماری که استخراج کردند از کجاست؟
البته این مطلب رو هم من شندیده بودم که نروژی ها دارن به این مسیر یعنی کار کمتر پیش میروند.

یکی میمرد از بینوایی یکی میگفت خانم زردک میخواهی؟
امتیاز: 2 0
babak ||
چهارشنبه 28 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 20:26
منظور از اینکه تولید داخلی تقریبا راکد است چیست؟
یعنی در نروژ کلا صنایع تعطیل هستند؟؟؟
یعنی فقط نفت و دیگر هیچ؟!
امتیاز: 1 0
پاسخ:
درود دوست من
درآمد صنعت نفت و گاز در نروژ بیش از یک پنجم درآمد تولید ناخالص داخلی نروژ را تشکیل می دهد اما عمده درآمد دولت از محل کسب مالیاتهاست.این یعنی درآمد نفت و گاز به جیب دولت نمی رود و بیشتر صرف سرمایه گذاری های خارجی می شود.صنایع تولیدی هم در کشور به نوعی در رابطه با صنعت نفت و گاز هستند.مثلا در سوئد کارخانجات خودروسازی ولوو یک قطب مهم تولیدی در این کشور محسوب می شود که دارای بازار بین المللی هم می باشد اما نروژ در این زمینه ها حرفی برای گفتن ندارد اما صنعت شیلات این کشور بخاطر قرار داشتن در نزدیکی دریای شمال بسیار درآمدزاست.همچنین به دلیل وجود آبهای سطحی و روان فراوان در نروژ،98 درصد برق موردنیاز این کشور از طریق نیروگاههای برقابی کشور تامین می شود.صنعت چوب نروژ هم بسیار درآمدزاست چون بیش از نیمی از مساحت نروژ را جنگل تشکیل می دهد.در زمینه ی صنعت کشاورزی و دامداری و بخاطر عدم دسترسی به زمینهای مساعد برای کشت و همچنین شرایط سرد آب و هوایی،بیشتر صنایع تولیدی در این زمینه تنها محلی هستند و بازار خاصی در خارج از نروژ ندارند.بیشتر صیفی جات و میوه و مواد خوراکی این کشور به شکل واردات از سایر کشورها تامین می شود
بنابراین ملاحظه می کنید که تمامی این ثروت های طبیعی موجب شده است که توجه کمتری به توسعه صنایع تولیدی در کشور شود.البته به تازگی سیاست های اقتصادی برای توسعه صنایع داخلی نروژ اعتبارات زیادی از سوی دولت گرفته است که ممکن است در سالهای آتی موجب گسترش بیشتر صنایع و کارخانجات در نروژ شود
زهرا ||
چهارشنبه 28 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 22:38
خیلی ممنون که این همه اطلاعات مفید در اختیار همه میگذارید. یه سوالی داشتم. بعد از دوره 3 ساله دکترا در نروژ میتوان اقامت دایم گرفت. آیا با توجه به اینکه ما در دوره دکتری مالیات پرداخت کرده ایم اگر بعد از دکتری شغلی نداشته باشیم مانند بقیه شهروندان نروژی به ما حقوق بیکاری که حدود 80 درصد آخرین حقوق دریافتی است تعلق میگیرد؟
امتیاز: 1 0
پاسخ:
درود دوست من
بله.دوره دکترا در نروژ عموما شغل محسوب می شود و پس از آن می توانید برای اقامت دائم هم اقدام کنید.برای دریافت حقوق بیکاری،باید به قرارداد کار ی تان مراجعه کنید اما عموما در قرارداهای کاری دوره دکترا این امکان در نظر گرفته نمی شود و این یعنی پس از اتمام تحصیلات،بایستی شغلی را برای خودتان دست و پا کنید تا بتوانید از مزایای بیمه بیکاری بهره مند شوید
مجید ||
دوشنبه 9 اردیبهشت‌ماه سال 1392 ساعت 16:21
به نظر من نروژ کشوری است که متعلق به آینده است .اروپایی ها مثل خاورمیانه ای ها ثروتشان و سرمایه های ملیشان را حیف و میل نمیکنند .مطمئن باشید نروژ درآمدهای ملی ای را که از سمت صادرات نفت و گاز و سایر منابع ملی دارد به صنعت تزریق خواهد کرد و به زودی در بخشهایی از تولید و صنعت یکه تاز خواهد شد.ولی چون جمعیت این کشور بسیار کم هست و بومی های نروژی خوب کار نمیکنند مهاجران این کشور را میسازند...
امتیاز: 3 0
طاها ||
چهارشنبه 25 اردیبهشت‌ماه سال 1392 ساعت 19:05
بی مقدمه :
اقتصاد هر کشور ، دردست مردمان آن کشور است که اینده ساز هستند

کار ، در جهت رفع نیاز خانواده وتفریح ... خیلی ساده با برنامه ای اساسی
امتیاز: 0 0
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به زیر آسمان نروژ می باشد