[spoiler]

پلاگین

[/spoiler] آشنایی با قوانین گمرکی در فرودگاههای نروژ - زیر آسمان نروژ
X
تبلیغات
رایتل
یکشنبه 22 بهمن‌ماه سال 1391 @ 23:38

آشنایی با قوانین گمرکی در فرودگاههای نروژزیر آسمان نروژ:
برای هر مسافری که از ایران قصد سفر به نروژ را دارد یا برای افرادی که از کشورهای دیگر اروپایی یا سایر نقاط دنیا به نروژ وارد یا خارج می شوند،داشتن آگاهی از مقررات و قوانین گمرکی کشور نروژ در زمان ورود یا خروج اهمیت زیادی دارد چون در غیراینصورت ممکن است مشکلات زیادی برای آنها بوجود بیاید و یا با عدم آگاهی از مقررات و قوانین در مواردی متضرر شوند.تمامی اطلاعات مربوط به قوانین گمرکی نروژ در سایت رسمی اداره گمرک نروژ در اینجا قابل مشاهده است اما بد ندیدیم برای سهولت دسترسی و جمع آوری اطلاعات در وبلاگ،چکیده ای از آن را به زبان پارسی در اختیار هموطنان و تمامی پارسی زبانان در سرتاسر دنیا قرار دهیم.

- اگر شما یک مسافر عادی هستید که برای سفر توریستی یا یک اقامت موقت به نروژ می آیید و با خود کالا و باری دارید که شامل پرداخت حق گمرکی یا اجازه ی ویژه ورود به خاک نروژ نمی شود،خط سبزی که در فرودگاه در هنگام ورود بر روی زمین می بینید را دنبال کنید.توجه داشته باشید که خط قرمز مربوط به مسافرین تجاری است که بار و کالاهای همراه آنها Duty Free نیستند و مشمول قوانین گمرکی نروژ می شوند و بایستی برای ورود کالاهایشان به نروژ با پرداخت هزینه ای برگه ی اجازه ورود دریافت کنند.

- اگر شما حداقل در 24 ساعت گذشته در خارج از نروژ بوده اید،می توانید تا سقف 6000 کرون کالاهایی که در ادامه به آنها اشاره می شود را به صورت Duty Free وارد نروژ کنید.اگر شما در کمتر از 24 ساعت گذشته در نروژ بوده اید،تا سقف 3000 کرون مجاز به انجام این کار خواهید بود.


- کالاهایی که شامل Duty Free می شوند و مالیاتی برای ورود آنها دریافت نمی شود عبارتند از مشروبات الکلی،سیگار و تنباکو و مواد گوشتی و لبنی که ترتیب و مقررات ورود آنها به شرح زیر است:


-مشروبات الکلی:


- 1 لیتر از یک مشروب الکلی که درصد خلوص الکل آن از 22% بیشتر و حداکثر تا 60% باشد بعلاوه ی 1.5 لیتر از یک مشروب الکلی با درصد خلوص الکل بیشتر از 2.5% و حداکثر تا 22%.بنابراین مجموعا 2.5 لیتر مشروب الکلی.


- 3 لیتر از یک مشروب الکلی با درصد خلوص الکل بیشتر از 2.5% و حداکثر تا 22%.


- 2 لیتر آبجو Beer با درصد خلوص الکل بیشتر از 2.5% یا از هر مشروب الکلی دیگر که بین 2.5 تا 4.7% درصد خلوص الکل داشته باشد.این یعنی اینکه شما می توانید در صورتی که هیچ مشروب الکلی دیگری به همراه ندارید، تا 5 لیتر آبجو را بصورت Duty Free با خود وارد نروژ کنید.


- به چهار گزینه ی زیر توجه کنید. شما می توانید بر اساس سلیقه خودتان تنها یکی از این چهار گزینه را انتخاب کنید:


- توجه داشته باشید که واژه ی Spirits یعنی هر مشروب الکلی تقطیرشده که در تهیه آن از هیچگونه شکر یا مواد شیرین افزوده استفاده نشده و حداقل حجم الکل یا ABV آن 20% است.نمونه های معروف اسپیریت ها عبارتند از:

ودکا Vodka،جین Gin،تکیلا Tequila،ویسکیWhisky،رام Rum،برندی Brandy و برندی میوه ای که به آن "شناپس" Schnapps هم گفته می شود.


- سیگار: یک باکس سیگار شامل 200 نخ سیگار یا 250 گرم از سایر محصولات تنباکویی.


- برگ سیگار: حداکثر 200 برگ.


- شرط سن: برای ورود مشروبات الکلی و سیگار حتما فرد مسافر بایستی بالای 18 سال داشته باشد و برای ورود مشروبات الکلی که بالای 22% خلوص الکل دارند حتما فرد مسافر بایستی بالای 20 سال داشته باشد.


- مواد گوشتی و لبنیاتی: تا سقف 10 کیلو از گوشت و سایر محصولات گوشتی،پنیر،شیر و سایر محصویلات لبنیاتی که صرفا از کشورهای اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا EEA خریداری شده باشند،معاف از مالیات خواهند بود.غذاهای سگ و گربه شامل این ده کیلو نمی شود.دقت کنید که ورود محصولات گوشتی و لبنیاتی از کشورهای غیراروپایی همانند ایران به داخل نروژ ممنوع است و تنها در صورتی قابل ورود است که محصولات وارداتی بتوانند برگه ی ویژه سلامتی دریافت کنند که این کار در صورت لزوم توسط مرکز دامپزشکی نقطه ی کنترل مرزی انجام خواهد شد.


- در صورتی که ارزش تمامی کالاهای Duty Free شما از مرز 6000/3000 کرون نروژ بگذرد،شما می توانید از بین کالاهای خود انتخاب کنید که می خواهید مالیات کدام کالای اضافه بر سازمان را بپردازید.کالاهایی که بصورت یکجا و یک تکه هستند نمی توانند چند تکه شوند و توسط چند مسافر یا با تقسیم بر چند سفر وارد شوند.این موضوع حتی زمانی که ارزش کل کالاها کمتر از 6000/3000 کرون باشد هم صادق است. دقت داشته باشید که برای اثبات ارزش کالاهای خود همواره رسید خرید کالاها را به همراه داشته باشید.


- نرخ جریمه ها در صورتی که مثلا میزان مشروبات الکلی،سیگار و تنباکو شما بیش از حد مجاز باشد به شرح زیر است:


کالاهای ممنوعه و غیرمجاز:

کالاهایی که ورود آنها به نروژ مطلقا ممنوع و در صورت مشاهده فرد حامل آن شامل جریمه های سنگین قانونی خواهد شد عبارتند از:

- مواد مخدر از هر نوع و از هر مقدار.

- هرگونه مواد سمی و مسمویت زا.

- هرگونه دارو (تنها مقدار کمی دارو که برای مصرف شخصی باشد مجاز است).

- هرگونه مشروب الکلی که درصد خلوص الکل آن بالای 60% باشد. "آبسینت" و "الکل خالص" نمونه های این مشروبات ممنوعه هستند.

- هرگونه سلاح و اسلحه و مهمات.

- هرگونه مواد انفجاری و آتش زا شامل مواد آتش بازی خطرناک.

- سیب زمینی!

- پستانداران،پرندگان و حیوانات در حال انقراض.

- ریشه ی گیاهان برای کشت و زراعت.

- مواد گوشتی،لبنی و خوراکی از کشورهای خارج از منطقه EEA.


محدودیت ورود/خروج ارز به/از نروژ

هر مسافر چه در زمان ورود به خاک نروژ و چه در زمان خروج از خاک نروژ تنها تا سقف 25000  کرون نروژ  مجاز به حمل پول است.برای مبالغ بیشتر،مسافرین بایستی آن را در فرمی گزارش کنند.این فرم در اینجا قابل دریافت است.این فرم در زمان ورود و خروج بایستی به مرکز گمرک فرودگاه تحویل داده شود.


محدودیت خروج ماهی و محصولات دریایی نروژ

هر مسافر تنها تا سقف 15 کیلو مجاز است ماهی یا هرگونه محصولات دریایی را از نروژ خارج کند.ماهی های دریاچه ها،سالمون یا لاکس و قزل آلا از این محدودیت معاف هستند.


اماکن پس گرفتن مالیات پرداخت شده VAT برای توریستهایی که به نروژ می آیند

توریستها و جهانگردان خارجی که برای مدت کوتاهی به نروژ می آیند و در زمان حضورشان از فروشگاههای داخل نروژ خرید می کنند می توانند در صورتی که در زمان خروج برگه های معروف به Tax Free را همراه داشته باشند،مالیات بر ارزش افزوده کالاهای خریداری شده خود در نروژ را از مراکز ویژه ای که در فرودگاههای نروژ با نامهای Tax Free یا Global Blue مستقر هستند پس بگیرند.ارزش کالای خریداری شده شما بایستی حداقل 400 کرون و بالاتر از آن باشد تا بتوانید VAT آن را پس بگیرید.همچنین در هنگام خرید در فروشگاههای پوشاک و یا سایر فروشگاهها ابتدا مطمئن شوید که فروشگاهی که از آن خرید انجام می دهید برگه های Tax Free را در اختیار دارد یا خیر.شما بایستی این برگه ها را تنها در روز خرید و تنها از همان فروشگاهی که خرید کرده اید از آنها دریافت کنید.برای اطلاعات بیشتر در این مورد به اینجا مراجعه نمایید.


- تفاوت بین Duty Free و Tax Free در چیست؟

- شاید در نگاه اول فکر کنید که این دو واژه یک معنا را دارند اما واقعیت اینگونه نیست. Duty Free معمولا شامل کالاهایی مثل مشروبات الکلی،سیگار و تنباکو می شود که هزینه مالیات غیر مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده یا VAT آن که در مجموع  Duty نام دارد برای هر مسافر خارجی صرفنظر از اینکه دارای اقامت نروژ باشد یا نباشد رایگان است اما Tax Free تنها شامل حذف مالیات بر ارزش افزوده یا VAT کالاهایی می شود که تنها شامل حال توریستهای خارجی می شود که بصورت موقت وارد نروژ می شوند(یعنی در این کشور هیچگونه اقامت کاری،دانشجویی و یا دائمی را ندارند) و همچنین شامل برخی کالاهای خاص مثل پوشاک،بلوریجات و شکستنی ها،ساعت،دوربین و غیره می شود.


برای اطلاعات بیشتر درباره ی قوانین و مقررات گمرکی نروژ به سایت رسمی اداره گمرک نروژ در اینجا مراجعه نمایید.


برگردان،نگارش،تهیه و تنظیم: علی مهدی پور


*درصورتی که قصد لینک این صفحه را دارید،از نوار تولبار بالای صفحه به کل مطلب لینک کنید.لطفا مطالب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ کپی رایت در ایران کمک کنیم.

نظرات (8)
Sebtik.ed ||
دوشنبه 23 بهمن‌ماه سال 1391 ساعت 08:19
خیلی ممنون از زحماتی که میکشی واسه پیج فیس بوک و اینجا .
واقعا به خیلی ها کمک میکنه .
امتیاز: 3 0
پاسخ:
نظر لطف شماست دوست گرامی.پیروز باشید
aghajani ||
پنج‌شنبه 26 بهمن‌ماه سال 1391 ساعت 08:36
ممنون از این همه توجه و زحمتی که واسه اطلاع رسانی به مردم می‌کشید. واقعا کار وقت گیر و سختیه.

من یه سوال داشتم: توی همین قسمتی که در مورد خروج ماهی‌ از کشور نروژ نوشته بودین، آیا میتونیم ماهی‌ سالمون خارج کنیم؟(من متوجه این قسمت نشدم که نوشته بودین"سالمون و بقیه ماهی‌ها از این محدودیت معاف هستند!") یعنی‌ می‌شه ماهی‌ سالمون را به عنوان سوغاتی تا ۲ کیلو از نروژ به ایران ببریم؟

بازم خیلی‌ خیلی‌ ممنون از لطفتون
امتیاز: 0 1
پاسخ:
درود دوست من و سپاس از توجه شما
بله.هیچ مشکلی نیست
mehdi ||
شنبه 28 بهمن‌ماه سال 1391 ساعت 20:06
ممنون بابت اطلاع رسانی خوبتون و تشکر از زحماتتون
امتیاز: 1 0
علی ||
یکشنبه 29 بهمن‌ماه سال 1391 ساعت 01:12
ممنون از این همه زحمت بدون منت. یه سوالی داشتم شما میدونید کسی که مثلا ویزای کار داشته و 2-3 سال کار کرده در نروژ و حالا قراردادش و مدت ویزایش تموم شده و می خواهد از فرصت 6 ماهه کاریابی استفاده کند و در نروژ بماند در طی این 6 ماه حقوق بیکاری میگیرد یا نه؟ در این 2-3 سال تمام مالیات ها و بیمه ها را پرداخته است.
امتیاز: 0 0
پاسخ:
درود علی جان و سپاس از مهرت
بستگی به شرکتت دارد.می توانی از خودشون بپرسی.راهنماییت می کنند.معمولا اگر استخدام رسمی و ثابت باشی مشکلی نیست.پیروز باشی
علی ||
یکشنبه 29 بهمن‌ماه سال 1391 ساعت 13:27
ممنون. ولی مثلا دانشجوی دکترا بودن در نروژ کار محسوب می شه و مالیات و بیمه می دهند. آیا این دانشجویان در آن شش ماه حقوق بیکاری می گیرند؟
امتیاز: 0 0
پاسخ:
علی جان
مطلب زیر را خوب مطالعه کنید
http://www.nav.no/English/Work+in+Norway/Dagpenger+under+arbeidsl%C3%B8shet.286402.cms
هادی ||
سه‌شنبه 3 اردیبهشت‌ماه سال 1392 ساعت 21:17
باسلام وتشکر
انشالله اگه قسمت بشه تابستون میایم نروژیه سوال داشتم ممنون میشم جواب بدین میخواستم بدوننم اجیل وخشکبارجزء مواردممنوعه ورودبه نروژمحسوب میشه
باتشکر
امتیاز: 0 0
پاسخ:
درود هادی جان
خیر.سفر خوبی برایتان آرزومندم
زهره ||
پنج‌شنبه 15 خرداد‌ماه سال 1393 ساعت 14:30
با سلام و خسته نباشید:
سوالی داشتم درباره ی آوردن فرش دستباف به نروژ آیا مالیاتی به آن تعلق می گیرد یا نه.با تشگر.
امتیاز: 0 0
پاسخ:
درود
خیر دوست عزیز
Narged ||
سه‌شنبه 16 خرداد‌ماه سال 1396 ساعت 07:03
سلام،خسته نباشید.سوالی درباره اینکه اگر فرش،بدون حضور مسافر به نروژ بفرستیم به جز اینکه در فرودگاه امام گمرک پرداخت میشه باید درنروژ هم گمرکش پرداخت شود؟؟؟
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
اگر فرش نو باشد،بله.مالیات باید بدهید
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به زیر آسمان نروژ می باشد