[spoiler]

پلاگین

[/spoiler] فرصت های شغلی در نروژ- بخش دوم: شرکت Aibel - زیر آسمان نروژ
X
تبلیغات
رایتل
شنبه 9 اردیبهشت‌ماه سال 1391 @ 13:52

فرصت های شغلی در نروژ- بخش دوم: شرکت Aibel

 

زیر آسمان نروژ: در دومین بخش از معرفی فرصت های شغلی در نروژ به سراغ یکی دیگر از شرکتهای بسیار مطرح و سرشناس نروژی رفته ایم که حضوری فعال در زمینه صنایع نفت و گاز نروژ دارد. شرکت "ای بل" Aibel یکی از بزرگترین شرکتهای تولید کننده تجهیزات صنایع دریایی،مشاور امور مطالعه،طراحی،مهندسی،اجرا و راه اندازی سکوهای نفتی و یکی از بزرگترین پیمانکاران مطرح در صنایع نفت و گاز نروژ در بخش های خشکی و دریا محسوب می شود.

دفتر مرکزی این شرکت در شهر "استاونگر" Stavanger نروژ قرار دارد و سایر دفاتر و ساختمانها در هفت شهر دیگر نروژ واقع شده اند.این شرکت دارای 5 شعبه و نمایندگی فعال در کشورهای انگلستان،دانمارک،سنگاپور،تایلند و مصر نیز می باشد.برای مشاهده تمامی دفاتر بین المللی و داخلی به اینجا بروید.

ایبل شرکتی خصوصی است که در سال 2007 میلادی تاسیس شده است و هم اکنون دارای بیش از 5000 کارمند و نیروی فعال کاری در سطح نروژ و بین الملل است.در ادامه بیشتر با موقعیت های خالی شغلی این شرکت و روش نگارش یک رزومه کاری مناسب برای یک کاریابی موفق آشنا می شویم.

برای مشاهده موقعیت های خالی کاری در ایبل می توانید به اینجا مراجعه کنید.بسیاری از موقعیت های شغلی صرفا به زبان انگلیسی برای کار نیاز دارند و تقریبا برای بسیاری از آنها که با سرخط انگلیسی اعلان شده اند،دانستن زبان نروژی الزامی نیست.از روی لینکی که در انتهای هر موقعیت شغلی وجود دارد می توانید بصورت آنلاین برای آن موقعیت خالی اقدام کنید.برای اقدام هم نسخه الکترونیکی رزومه و Cover Letter خود را از قبل آماده کنید.Cover Letter یک نامه کوتاه یک صفحه ای ست که باید آن را حتما همراه با ارسال رزومه یا CV خود ارسال کنید.در این نامه شما باید تلاش کنید که به دو پرسش اصلی و مهم در قالب حداقل سه پاراگراف پاسخ دهید. ابتدا اینکه چرا برای ان موقعیت شغلی خاص اقدام می کنید و هدف شما از اقدام چیست؟! دوم اینکه چرا فکر می کنید برای آن موقعیت شغلی خاص بهترین فرد هستید و یا می توانید یکی از بهترین افرادی باشید که حائز شرایط لازم برای احراز آن پست شغلی هستید؟! دقت کنید که شما برای کار در نروژ قبل از هر چیزی و صرفنظر از اینکه در کجای دنیا زندگی می کنید ابتدا به داشتن یک پیشنهاد رسمی کار از سوی کارفرمایی در نروژ نیاز دارید.بنابراین در صورتی که بتوانید از موقعیت های خالی موجود پیشنهاد رسمی کار دریافت کنید می توانید مراحل مهاجرت و کار و زندگی در نروژ را به سرعت طی نمایید. برای بیشتر موقعیت ها مصاحبه های کاری حضوری نیست و از راه تلفن و یا ویدئو کنفرانس انجام می شود که به سادگی روند استخدام برای متقاضیان کار کمک زیادی می کند.
توجه کنید که رزومه کاری شما بایستی دارای سوابق کاری و تحصیلات مرتبط با صنایع نفت و گاز باشد.از فرستادن رزومه و اقدام برای موقعیت های غیرمرتبط خودداری کنید.بطور مثال زمانی که موقعیتی بصورت Senior Engineer آگهی شده است بطور معمول سوابق کاری حداقل 7 تا 10 سال در صنایع نفت و گاز موردنیاز می باشد اما اگر موقعیتی تحت عنوان Engineer و یا Project Engineer و یا Designer تنها آگهی شده است می تواند موقعیت مناسب تری برای کسانی باشد که تازه از دانشگاه فارغ التحصیل شده اند و سوابق کاری مرتبط زیادی هم ندارند.در صورتی که در موقعیت های آگهی شده سوابق کاری 3 تا 5 سال نوشته شده است،اگر دارای سوابق کاری یک تا سه سال هم هستید که به نوعی با صنایع نفت و گاز مرتبط بوده است باز هم می توانید برای آن موقعیت کاری اقدام کنید.

نکاتی در مورد رزومه کاری و روش نگارش آن
1- نکته بسیار حیاتی و مهمی که در ارتباط با اقدام کاری وجود دارد این است که رزومه خودتان را قبل از ارسال حتما به یکی از اساتید دانشگاه تان و یا به یک فرد متخصص در این رشته نشان دهید و از وی بخواهید آن را برایتان ویرایش کند.بسیار مشاهده شده است که افرادی با گمان اینکه رزومه کاری خودشان را به بهترین شکل ممکن نوشته اند برای موقعیت های مختلف در زمانهای مختلف اقدام می کنند اما در کمال ناباوری مشاهده می کنند که هیچ موفقیتی نداشته اند.داشتن یک رزومه خوب و متناسب با موقعیتی که اقدام می کنید در یافتن کار بسیار و بسیار مهم است.

2- یکی از نکات مهمی که در نوشتن رزومه مهم است این است که از لغات مهندسی متناسب با سوابق کاری تان به شکل بین المللی و درست استفاده کنید.بطور مثال،اگر در ایران در شرکتی مهندسی بعنوان مهندس مشغول بکار بوده اید هرگز از لغات Project Manager و یا Project Leader و یا Line Manager و... استفاده نکنید. کلمه ی Manager به معنای "مدیر" در بسیاری از شرکتهای داخلی در ایران بصورت خیلی عادی و براحتی برای عناوین شغلی استفاده می شود اما در سطح بین المللی "مدیر" به فردی گفته می شود که واقعا تمام یا بخشی از پروژه ای را مدیریت و مهندسی کرده باشد و در ضمن تحصیلات مرتبط در زمینه دروس مدیریت مهندسی را دارا باشد.بنابراین خیلی دقت کنید که عناوین شغلی قبلی خودتان را آنچه که بوده بیان کنید تا موجب ایجاد سوءتفاهم و تناقض در ذهن کارفرمای خودتان نشوید.

3- در بخش بالای رزومه کاری تان و قبل از معرفی تحصیلات و سوابق کاری تان و غیره بخشی را به نوشتن چند سطر کوتاه در مورد خلاصه و چکیده رزومه کاری تان با عنوان General Qualifications اختصاص دهید و در چند سطر کوتاه چکیده رزومه تحصیلی و شغلی خودتان را معرفی کنید تا اگر شخصی حوصله خواندن تمامی جزئیات رزومه شما را نداشت،با خواندن همان چند سطر نخست متوجه چکیده تحصیلات و سوابق کاری تان و زمینه ای که در آن فعالیت داشته اید بشود.

4- برای یافتن کار متناسب با رشته تحصیلی تان،تمامی کانالهای ارتباطی پیرامون خود را با همدیگر و یکجا درنظر بگیرید و اگر احتمالی می بینید حتما روی کمک آنها برای یافتن کار حساب باز کنید. این افراد می توانند آشنایان،دوستان،همسایگان،همکلاسی های کنونی و سابق،همکارهای سابق محل کارتان،اساتید دانشگاه کنونی و سابق ویا حتی هم گروهی های دانشگاه شما باشند.خیلی مهم است که این افراد در جریان باشند که شما به دنبال کار هستید.آنها باید بدانند که شما یک کارجوی مستعد و با انگیزه هستید تا اگر در زمانی یک موقعیت کاری را مشاهده کردند با شما تماس بگیرند و یا شما را پیشنهاد کنند.به این فکر نکنید که دیگران در مورد شما چه فکر می کنند.حداقل در این مرحله حساس از زندگی تان به فکر پنهان کاری نباشید.

5- رزومه یا CV مهمترین و اصلی ترین مدرک شغلی شما محسوب می شود.رزومه را حتما تایپ کنید.
در یک رزومه استاندارد شما باید سرخط های زیر را رعایت کنید:

Personal Details-

  General Qualifications-

Education and Certificates -

Computer skills -

Languages -

         Work Experiences-

Publications-

References-

البته ترتیب بالا ثابت نیست یعنی ترتیب آن بستگی به علایق و نیازهای شما می تواند جابجا  و یا خلاصه شود.نمونه یک نمونه رزومه انگلیسی را می توانید در اینجا مشاهده کنید.


6- توجه کنید که تعریف رزومه با CV کمی متفاوت است.تفاوت رزومه با CV در این است که CV شرح مفصل تری از سوابق شغلی و تحصیلی شما را داراست و جزئیات زندگی شغلی و تحصیلی شما در آن بیشتر شرح داده می شود.برای درخواست کار از شرکتهای بزرگ بهتر است از CV استفاده کنید تا فهرست جامع تری از سوابق و توانایی های فنی خودتان را ارائه کنید و برای شرکتهای کوچکتر و یا برای شرکتهایی که فکر می کنید نیازی به دانستن تمامی جزئیات شغلی و تحصیلی شما ندارند، ارسال رزومه کفایت می کند. CV مخفف کلمه لاتین Curriculum Vitae به معنای Course of Life می باشد.CV در استاندارد نروژی حداکثر باید در سه یا چهار صفحه (دوبرگ) و رزومه Resume حداکثر باید در دو صفحه(یک برگ) باشد.


7- در برخی موارد نیز موقعیت شغلی مشخصی برای اقدام کردن وجود ندارد.در اینصورت شما می توانید رزومه یا CV خودتان را همراه با یک Motivation Letter ارسال کنید و در واقع برای یک موقعیت خالی باز و یا همان Open Position اقدام کنید.Motivation Letter همانطور که از نام آن هم پیداست باید نامه ای کوتاه در اندازه حدودا سه پاراگراف باشد که در آن شما از انگیزه هایتان برای کار در آن شرکت یا سازمان مشخص می گویید.می گویید که که هستید و چه توانایی ها و قابلیت هایی دارید که فکر می کنید متناسب با نوع فعالیت آنهاست.تفاوت این نامه با Cover Letter در این است که شما در Cover Letter به موقعیت شغلی مربوطه اشاره می کنید ولی در Motivation Letter بطور خیلی کلی از انگیزه ها و قابلیت های فردی خودتان می نویسید.


8- پیگیری تلفنی را هرگز پس از ارسال تقاضانامه کار فراموش نکنید.تجربه نشان داده است که در بیشتر موارد، ارتباط تلفنی مستقیم با فرد مربوطه از مکاتبات ایمیلی موثرتر است چون در جریان آن ضمن یادآوری مجدد مصمم بودن خودتان را برای احراز شغل موردنظر اعلام می دارید.ترجیحا به زبان سوئدی مکالمه کنید ولی اگر فکر می کنید که از عهده آن هنوز برنمی آیید به زبان انگلیسی هم می توانید این کار را انجام دهید.پیگیری تلفنی شما نباید "بلافاصله"پس از ارسال تقاضانامه باشد.سعی کنید چند روزی پس از ارسال با شخص مربوطه تماس بگیرید و روند بازبینی CV تان را جویا شوید و بیان کنید که چرا مصمم به انجام آن کار مشخص هستید.در تمامی مراحل اقدام برای کار از بحث یا هرگونه پرسش درباره میزان حقوق و مزایا و یا جنبه های مالی شغل موردنظر تا زمان رسمی دعوت به مصاحبه اکیدا خودداری کنید.9- در رزومه یا CV تان،در ذکر نام Reference هایتان یعنی افرادی که معرف های شما محسوب می شوند و کارفرمایان برای اطمینان خاطر از شایستگی شما برای کارمی توانند با آنها تماس بگیرند بسیار دقت کنید.شما این اجازه را ندارید که بطور مثال نامی از استاد یا کارفرمای سابق تان در رزومه خود بنویسید بدون اینکه وی را قبلا در جریان این کار گذاشته باشید.در بیشتر موارد کارفرمای موردنظر به شما اطلاع می دهد که می خواهد با یکی از معرفان شما تماس بگیرد.در سوئد، اگر کسی بخواهد معرف یا Reference کسی باشد باید حتما شخص موردنظر را از نزدیک بشناسد و یا با او همکاری مشترکی در گذشته داشته باشد و یا به هر نحوی با خصوصیات شخصیتی و فنی او آشنا باشد.در ایران سیستم معرفی افراد معرف در بیشتر موارد سطحی و سهل الوصول است ولی در سوئد به مراتب با فرایند عمیقتر و مشکلتری مواجه هستید.فراموش هم نکنید که پس از یافتن کار موردنظرتان با آنها تماس بگیرید،به آنها موقعیت جدید شغلی تان را خبر بدهید و از آنها قدردانی کنید.


10- در رزومه یا CV خودتان از آدرس پست الکترونیکی(ایمیل) رسمی و حرفه ای خود استفاده کنید.استفاده از پست الکترونیکی دانشگاه و یا پست الکترونیکی سرویس های Gmail یا Hotmail گزینه های خوبی می توانند باشند.


11- در رزومه یا CV خود حتما یک عکس رنگی یا سیاه سفید کوچک (در اندازه 4*3 یا 4*6) از خودتان در قسمت بالای صفحه بگنجانید.این به ذهن کارفرمای موردنظر شما تصویری از شما منتقل می کند و در خواندن رزومه شما موثر است.لزوما نیازی نیست عکس شما خیلی رسمی و با کت و کراوات باشد ولی خیلی هم غیررسمی و بقول معروف اسپورت هم نباشد.


12- در رزومه یا CV سعی کنید اطلاعاتی که برای کارفرما یا شغل موردنظر درخواستی تان مهم است بگنجانید.از ذکر جزئیات تحصیلی و یا شغلی بی ارتباط و اضافی خودداری کنید.تلاش کنید در شرح سوابق کاری تان نقش کلیدی خودتان را در آن شرکت یا سازمان بیشتر توضیح دهید تا شرح فعالیت خود آن شرکت یا سازمان را.همچنین لازم نیست تمامی سوابق کاری تان را در رزومه تان بگنجانید.تنها آنهایی را ذکر کنید که فکر می کنید برای آن کارفرما یا شغل موردنظر مهم است.اگر هم سابقه کاری درخشان یا قابل توجهی ندارید، تلاش کنید بیشتر از قابلیت های فنی و تخصصی تان بنویسید.بطور نمونه اینکه در یک کار گروهی شرکت کردید و موفق بودید و یا اینکه پروژه هایی را در قالب دانشجویی انجام داده اید و تجربیات خوبی از آنها کسب کردید.


13- در ذکر تاریخ های شروع و پایان در بخش سوابق کاری در رزومه یا CV خود دقت کنید.این تاریخها باید منطبق با تاریخ های دقیق نامه های سوابق کاری شما باشند.اگر هم در کاری بصورت تمام وقت،نیمه وقت یا پاره وقت حضور داشته اید آن را مشخصا در بخش سوابق کاری رزومه تان ذکر کنید.


14- اگر هنوز دانشجو هستید و درستان در دانشگاه تمام نشده است،در بخش سوابق تحصیلی رزومه تان سال فارغ التحصیلی را خالی بگذارید و یا از عبارت Expected graduation date استفاده کنید.اگر دانشگاه محل تحصیل تان در ایران است حتما نشانی اینترنتی سایت انگلیسی زبان دانشگاه موردنظر را -در صورت وجود- در کنار آن ذکر کنید.


15- در سایت حرفه ای کاریابی LinkedIn عضو شوید و بدین شکل با کارفرمایان و شرکتهای بزرگ و کوچکی که می توانند کارفرمای روزهای آینده کاری شما باشند ارتباط برقرار کنید.از طریق این سایت می توانید بسیاری از دوستان و یا همکاران سابق خودتان را نیز پیدا کنید.برای ثبت نام به اینجا بروید.


پیوندهای مربوط:

سایت شرکت آیبل Aibel

فرصت های شغلی در نروژ-بخش نخست: شرکت Aker Solutions

چگونه در نروژ کار پیدا کنیم؟نگارش و تنظیم: علی مهدی پور

*درصورتی که قصد لینک این صفحه را دارید،از نوار تولبار بالای صفحه به کل مطلب لینک کنید.لطفا مطالب را بدون ذکر منبع درجایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ کپی رایت در ایران کمک کنیم.

نظرات (4)
farhood ||
سه‌شنبه 17 اردیبهشت‌ماه سال 1392 ساعت 16:38
سلام . با تشکر از زحماتتون ی سوال داشتم . می خواستم بدونم اگه فرد بعد چند سال خواست به ایران برگرده
می تونه ؟ یعنی تعهد خاصی واسه کار در اونجا نیست ؟
امتیاز: 0 0
پاسخ:
درود دوست من
خیر.هیچ مانعی نیست
farhood ||
پنج‌شنبه 19 اردیبهشت‌ماه سال 1392 ساعت 21:54
با سلام مجدد . من الان دانشجوی ترم اخر مهندسی نفت ( حفاری نفت ) از دانشگاه صنعت نفت هستم ! به نظرتون من واسه کار اقدام کنم یا تحصیل ؟
امتیاز: 0 0
پاسخ:
درود دوست من
اگر مدرک زبان بگیرید می توانید برای ادامه تحصیل اقدام کنید.برای کار بایستی چندسالی حداقل سابقه کار نفت و گاز داشته باشید
عرفان ||
جمعه 27 تیر‌ماه سال 1393 ساعت 13:08
سلام
من متخصص پایپینگ طراحی و اجرا و هم چنین بازرسی جوش با 3 سال ثابقه کار هستم
می خواستم امیدی به پیدا کردن کار هستم؟اصلا توی این جند سال ایرانی گرفتند ؟حتما باید زبان نروژی بلد بود ؟
امتیاز: 0 0
پاسخ:
درود عرفان جان
برای رشته شما دانستن زبان انگلیسی کافی ست.سایت finn.no را چک کنید.ایرانی های زیادی بدین شکل کار پیدا کرده اند و به نروژ آمده اند.امکانش وجود دارد.امیدوار باشید
هادی ||
چهارشنبه 6 خرداد‌ماه سال 1394 ساعت 18:45
سلام خسته نباشید
من مدرک مهندسی شیمی دارم و چهار سال سابقه کار تو شرکت نفت دارم،برای کار اقدام کنم موفق میشم یا برای ادامع تحصیل؟
امتیاز: 0 0
پاسخ:
درود هادی جان
باید شرایط خودتان را ببینید و برای هر دو اقدام کنید
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به زیر آسمان نروژ می باشد