[spoiler]

پلاگین

[/spoiler] بازکردن حساب بانکی در نروژ - زیر آسمان نروژ
X
تبلیغات
رایتل
یکشنبه 6 آذر‌ماه سال 1390 @ 13:18

بازکردن حساب بانکی در نروژ

زیر آسمان نروژ: باز کردن یا افتتاح حساب بانکی شاید یکی از نخستین کارهایی باشد که پس از ورود به نروژ باید انجام دهید.البته زمانی بعنوان یک فرد مهاجر به نروژ می توانید این حساب بانکی را باز کنید که شماره 11 رقمی خود(پرشون نومر یا D نامبر) خود را از اداره پلیس دریافت کرده باشید.در زمان بازکردن حساب از شما گذرنامه ای که در آن ویزا یا اجازه اقامت تان درج شده باشد خواسته می شود.در صورتی که هنوز پرشون نومر اصلی خودتان را دریافت نکرده اید می توانید با داشتن همان دی نامبر(شماره ملی موقت) بعلاوه گذرنامه خود در بانک دلخواه خود حساب پس انداز شخصی باز کنید.در نروژ بانکهای دولتی و خصوصی زیادی برای این کار وجود دارد که در ادامه با آنها بیشتر آشنا می شویم.

در کشور نروژ بطور کلی سه نوع دسته بندی برای بانک ها وجود دارد: بانکهای تجاری یا Commercial، بانکهای پس اندازی یا Sparebank و شعبات بانک های خارجی واقع در نروژ.بانکهای خارجی که در نروژ معمولا دیده می شوند بانکهای سوئدی Swedbank ,Forex Bank Handelsbanken و یا بانک دانمارکی Danske Bank هستند.

اما در ادامه ی مطلب به برخی از مهمترین بانکهای تجاری و پس اندازی در نروژ اشاره می کنیم که از شهرت بیشتری به نسبت سایر بانک ها برخوردار هستند:

بانک مرکزی نروژ یا Norges Bank

این بانک همانطور که اسمش هم پیداست،بانک دولتی و مرکزی نروژ است که کار انتشار پول و تعیین نرخ سودهای بانکی را برای تمامی بانک های کشور انجام می دهد.


بانک DnB NOR

یکی از مهمترین و متداول ترین بانکهایی ست که هر نروژی یا خارجی معمولا در آن حساب باز می کند و از خدمات خوب آن استفاده می کند.نام این بانک اخیرا از DnB NOR به DNB تغییر نام یافته است.این بانک بزرگترین خدمات مالی را در نروژ ارائه می کند و در سال 1822 میلادی تاسیس شده است.ساختمان مرکزی این بانک در شهر اسلو قرار دارد و شعبات زیادی در سرتاسر نروژ و اروپا دارد.میزان درآمد سالیانه این بانک در سال 2010 میلادی، در حدود 39.59 بیلیون یورو بوده است که در حدود 14.81 بیلیون یورو آن سود خالص بوده است.این بانک بطور متوسط دارای بیش از 13,430 کارمند در سرتاسر نروژ است.

مالکیت این بانک به بخش دولتی نروژ (وزارت صنایع و بازرگانی نروژ) تعلق دارد و شامل گروهی از بانکها می شود که بانک DnB NOR یکی از آنها محسوب می شود.سایر بانکها و مجموعه های مالی و اعتباری زیرمجموعه عبارتند از: صندوق بیمه Vital، بانک Nordlandsbanken، موسسه اعتباری Cresco، بانک Postbanken،بانک DnB NORD و بانک Carlson.

مزایای باز کردن حساب در بانک Dnb NOR:

- امکان استفاده از کارت بانکی(Bank Card) ویزا VISACard یا مسترکارت MasterCard قابل استفاده در سرتاسر دنیا

- سایت انگلیسی زبان و امکان استفاده از خدمات بانکی با زبان "انگلیسی" که برای بخصوص مشتریان خارجی که با زبان نروژی هنوز آشنا نیستند مزیت بزرگی محسوب می شود

- نقل و انتقال آسان پول به خارج از نروژ و امکان مبادلات بین المللی

- امکان استفاده از خدمات اینترنت بانک Internetbank با سیستم امنیتی بسیار پیشرفته

- امکان پرداخت قبوض،نقل و اتقال پول و چک کردن موجودی حساب از طریق گوشی های هوشمند تلفن همراه

نشانی اینترنتی سایت بانک: www.dnbnor.no


بانک نوردیا Nordea

بانک نوردیا با داشتن بیش از ده میلیون مشتری خصوصی و نزدیک به یک میلیون مشتری همکار، بزرگترین موسسه بانکی دولتی در حوزه کشورهای شمال اروپا (Nordic countries) و کشورهای حوزه دریای بالتیک(استونی،لاتویا و لیتوانی) محسوب می شود که در سالهای بین 1997 تا 2000 میلادی از ادغام چهار بانک سوئدی،نروژی،دانمارکی و فنلاندی بوجود آمد و هم اکنون در تمامی این کشورها بعلاوه 15 کشور دیگر در اروپا و آسیا دارای بیش از 1400 شعبه و نمایندگی است.

مالک حدودا 20% از سهام این بانک،دولت سوئد است و ساختمان مرکزی این بانک هم در شهر استکهلم در سوئد واقع شده است.در سال 2010 میلادی، این بانک دارای حدودا 33,810 کارمند بوده است.میزان درآمد سالیانه این بانک در سال 2010 میلادی، 9334 بیلون یورو بوده است.

سیستم بانکداری الکترونیک (Internet Banking) بانک نوردیا با داشتن بیش از 5 میلیون مشتری آنلاین که بیش از 200 میلیون عملیات بانکی را سالانه انجام می دهند،یکی از پیشگامان سیستمهای بانکداری الکترونیک در دنیا محسوب می شود.

مزایای باز کردن حساب در بانک Nordea:

- امکان استفاده از کارت بانکی(Bank Card) ویزا VISACard یا مسترکارت MasterCard قابل استفاده در سرتاسر دنیا

- نقل و انتقال آسان پول به خارج از نروژ و امکان مبادلات بین المللی

- امکان استفاده از خدمات اینترنت بانک Internetbank با سیستم امنیتی بسیار پیشرفته

- امکان پرداخت قبوض،نقل و اتقال پول و چک کردن موجودی حساب از طریق گوشی های هوشمند تلفن همراه

نشانی اینترنتی سایت بانک: www.nordea.no


بانک مسکن نروژ یا Husbanken

با افتتاح حساب در این بانک، شما می توانید از وامهای مسکن جهت خرید مسکن در نروژ استفاده کنید.

نشانی اینترنتی سایت بانک:www.husbanken.no  


بانک سپرده های پس انداز یا Sparebank  

افرادی که علاقمند به داشتن حساب های پس انداز هستند معمولا در این بانک خصوصی حساب باز می کنند تا از سود بانکی کوتاه یا بلندمدت استفاده نمایند.

این بانک خصوصی در سال 1996 میلادی تاسیس شده است و ساختمان مرکزی آن در شهر اسلو قرار دارد. در سال 2010 میلادی، این بانک دارای حدودا 6300 کارمند بوده است.این بانک نروژی شعبه ای در خارج از نروژ ندارد و تنها در سطح کشور نروژ فعالیت می کند و در حدود 352 شعبه و نمایندگی در نروژ دارد.

نشانی اینترنتی سایت بانک: www.sparebank1.no


پست بانک یا Postbanken

پست بانک یک نوع بانک است که خدمات خود را از طریق پست در سرتاسر کشور ارائه می کند و مزایایی به نسبت سایر بانکها در نحوه انتقال پول و اعتبار داراست.

نشانی اینترنتی سایت بانک: www.postbanken.no

فهرست سایر بانک ها در نروژ

آشنایی با دستگاههای خود پرداز ATM در نروژ

در نروژ به این دستگاههای خودپرداز، "مینی بانک" هم گفته می شود و در اکثر نقاط شهر می توانید این دستگاهها را با نام Minibank بیابید.این دستگاهها معمولا به هر دو زبان نروژی و انگلیسی کار می کنند.متداولترین واژه های نروژی در هنگام استفاده از این دستگاهها عبارتند از:فاکتورها و قبوض در نروژ و آشنایی با شرایط پرداخت آن

در زبان نروژی به فاکتور Faktura و به صورتحساب یا قبض Regning گفته می شود. در هر صورتحساب یا قبض که برای پرداخت هزینه برق،تلفن،اینترنت و یا اجاره خانه صادر می شود، تاریخی بعنوان "آخرین مهلت پرداخت" یا Forfallsdag ذکر می شود که شما باید نهایتا تا آن تاریخ مبلغ موردنظر را بصورت آنلاین و اینترنتی پرداخت کنید.

در برخی پرداخت ها، شما از سیستم پرداختی کاغذی موسوم به گیرو Giro استفاده می کنید و در برخی نیز فاکتور یا قبوض الکترونیکی دریافت می کنید و از طریق حساب اینترنتی بانک تان Internetbank آن را مستقیما پرداخت می کنید. مهمترین تفاوت این دو سیستم این است که در سیستم کاغذی گیرو Giro معمولا دو تا سه روز طول می کشد تا رسید پرداخت مبلغ موردنظرتان را مشاهده کنید و در واقع Clearance پرداخت خود را دریافت کنید در حالیکه در سیستم پرداخت قبوض اینترنتی در همان زمان می توانید رسید پرداخت خود را دریافت کنید و به عبارتی دیگر مبلغ موردنظر بلافاصله در حساب مربوطه واریز خواهد شد.بسیاری از بانکها در نروژ بصورت رایگان خدمات استفاده از اینترنت بانک را به مشتریان خود ارائه می کنند.

در شکل زیر نمونه ای از یک قبض کاغذی گیرو Giro را مشاهده می کنید که بخش های مختلف آن در شکل توضیح داده شده است.

جریمه ی دیرکرد

اما در صورتی که مبلغ مرودنظر را در زمان مقرر پرداخت نکرده باشید،چه اتفاقی می افتد؟! روال معمول بدین شکل است که مبلغی بعنوان سود دیرکرد(یک درصد به ازای هر ماه دیرکرد) به آن اضافه می شود و در قالب یک اخطاریه که در زبان نروژی به آن Forsinkelsesrenten یا Inkassovarsel گفته می شود برایتان صادر می شود و به شما 14 روز فرصت داده می شود تا نسبت به پرداخت بدهی عقب افتاده خود اقدام کنید.در صورتی که پس از این زمان هنوز مبلغ موردنظر در حساب نباشد، مشکلات بزرگتر می شود و یک گواهی دولتی برایتان صادر می شود که به آن rettslig inndriving گفته می شود.صدور این برگه مشکلات عدیده ای را در آینده در راه کسب اعتبار و وام از بانکها و سابقه کردیت شخصی تان ایجاد می کند.بنابراین تلاش کنید تا در اولین فرصت نسبت به پرداخت قبوض و فاکتورها اقدام کنید.


تهیه،تنظیم و نگارش: علی مهدی پور

*درصورتی که قصد لینک این صفحه را دارید،از نوار تولبار بالای صفحه به کل مطلب لینک کنید.لطفا مطالب را بدون ذکر منبع در جایی کپی نکنید.هرکدام از ما با رعایت حقوق نویسنده می توانیم به غنای فرهنگ کپی رایت در ایران کمک کنیم.

نظرات (6)
سعید ||
دوشنبه 23 مرداد‌ماه سال 1391 ساعت 12:06
سلام.
برای فرستادن پول از ایران به بانکی (نروژ)که دانشگاه مشخص می کنه ازطریق صرافی ها می شه فرستاد؟یا راهی دیگر هم وجود داره.
اگر از طریق صرافی ها امکان داره آیا به قیمت ارض بانک مرکزی هست یا بازار؟
امتیاز: 1 0
پاسخ:
درود دوست من
بله.امکان پذیر هست و نرخ صرافی ها هم نرخ ارز آزاد هست
پیروز باشید
Pharmk44 ||
یکشنبه 13 اسفند‌ماه سال 1391 ساعت 02:55
Hello! kbcgdab interesting kbcgdab site! I'm really like it! Very, very kbcgdab good!
امتیاز: 1 0
a ||
شنبه 19 اسفند‌ماه سال 1391 ساعت 20:34
ba salam man 4 mah hast ke dar norway zendegi mikonam va az tarighe hamsaram ke salhast dar norwejh zendegi mikonad be inja amadam
daraye karte eghamat va parsion number hastam
chand rooz pish ke baraye baz kardane hesab be banke DNB moraje kardam karmande bank goft chon jayi shaghel nistam va az hich jayi pooli daryaft nemikonam nemitoonam hesab be nam khodam dashte basham
faghat mitoonam hesabe moshtaraki ke ba hamsaram mitoonam baz konam estefade konam
momkene mano rahnamayi konid age banki dar norway hast ke in ghanoono nadare mishe moarefi konid?
امتیاز: 1 0
پاسخ:
درود دوست من
برخی بانکها در نروژ هستند که برای باز کردن حساب بانکی کمی کمتر سخت گیر هستند و عموما تنها دارای سایت هستند و در واقع بانک فیزیکی نیستند که به آنها بتوانید مراجعه کنید اما از نظر اعتبار و دسترسی به حساب بانکی و خدمات بانکی از جمله صدور ویزاکارت و غیره تفاوتی با بانکهای دیگر ندارند.شما می توانید این گونه بانکها را هم امتحان کنید.نمونه ی چند تای آنها سایتهای زیر هستند:
www.skandiabanken.no
www.landkredittbank.no
پیروز باشید
بابک ||
جمعه 25 اسفند‌ماه سال 1391 ساعت 07:34
سلام آقا مهدی عزیز و ضمن تبریک پیشاپیش سال جدید برات و ان شاالله که خودت و وبلاگت موفق باشدی در سال جدید
2 درخواست ازت دارم و اون اینکه مثل بقیه شهرهایی که ازشون توضیح گذاشتین برای شهرهای کریستیان ساند ترومسو بودو هم مطالبی بگذارید لطفا
و دوم اینکه درمورد میزان سود بانکی در نروژ هم توضیحاتی ارائه بدید لطفا
با سپاس فراوان
امتیاز: 3 0
پاسخ:
درود بابک جان و سپاس از مهرت
چشم.حتما اگر وقت کنم این کار را انجام می دهم.پیروز باشید
استثمار ||
سه‌شنبه 8 مهر‌ماه سال 1393 ساعت 18:43
ممنون
امتیاز: 2 0
مهسا ||
جمعه 4 اردیبهشت‌ماه سال 1394 ساعت 09:55
سلام من به حساب دانشگاهی توی نروژ پول از طریق صرافی ریختم بعد 5روز یعنی 19آپریل صرافی statementواریزی رو ایمیل کرد که روش اسم بانکی که واریز کرده و نام صاحب حساب و مبلغ وتاریخ واریزی بود که 17آپریل واریز شده الان یک هفته میگذره دانشگاه به من هیچconfirmationیی نداده همش میگه پول دستمون نرسیده statementeصرافی رو واسش ایمیل کردم گفت درسته تا یکی دو روز دیگه میاد اما هیچ ایمیلی نداده میشه بگید من چیکار کنم و مشکل کجاست من وقت سفارت دارم
امتیاز: 1 0
پاسخ:
درود مهسا جان
بهتر است با دانشگاه تما بگیرید و خودتان پیگیر شوید
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به زیر آسمان نروژ می باشد